Današnji dan, 3. svibnja, u Slavonskom Brodu i cijeloj Hrvatskoj ima duboko emotivno značenje. Ovaj dan ne obilježava samo jednu tragediju, već i obvezu – obvezu da se sjećamo i odamo počast nevinoj djeci koja su, uslijed ratnih strahota, zauvijek izgubila svoje živote. Tog 3. svibnja 1992. godine, zračnim napadom na naseljeni dio Slavonskog Broda, poginulo je šestero djece. Bezobzirna brutalnost rata uništila je njihove mlade živote, a njihova imena nikada ne smiju biti zaboravljena.
Obilježavanje ovog dana postalo je simbolički trenutak za cijelu zemlju, a nakon dugogodišnjih napora Brodsko-posavske županije i saborskih zastupnika, 3. svibnja konačno je proglašen Danom sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu. Ovaj korak važan je ne samo za Slavonski Brod, već i za cijelu Hrvatsku, jer podsjeća na žrtve koje su bile neprepoznate svoj tragičan kraj.
Svečanosti koja je održana u Slavonskom Brodu prisustvovali su premijer Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, župan Danijel Marušić, te saborski zastupnik Pero Ćosić. Ovaj značajan trenutak za Brodsko-posavsku županiju bio je istovremeno i potvrda političkog jedinstva i zajedničkog cilja da se prizna patnja koju je ovaj grad i cijela Hrvatska proživjela tijekom Domovinskog rata.
Svečanosti su započele polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomenika prekinutog djetinjstva u središtu Slavonskog Broda. Ovaj spomenik postavljen je u čast nevinoj djeci koja su stradala u Domovinskom ratu, a danas, kao i svakog 3. svibnja, postao je mjesto na kojem su se okupljeni prisjetili svih žrtava. Njegova simbolika ne stoji samo zbog prošlosti, već zbog budućnosti – kako bi se uvijek, iz godine u godinu, podsjećali na to da životi tih mališana nikada ne smiju biti zaboravljeni.
Nakon komemoracije uslijedila je Svečana akademija u Glazbenoj školi u Slavonskom Brodu, koja je okupila brojne građane, kulturne djelatnike i dužnosnike. Akademija je bila prilika za zajedničko sjećanje, ali i za promišljanje o budućnosti Hrvatske, koja ne smije zaboraviti teške rane iz prošlosti. Tijekom akademije, uz glazbene i umjetničke nastupe, istaknuto je koliko je važno da ovaj dan postane trajni podsjetnik na žrtve, ali i na snagu zajedništva koje nas sve povezuje.
Saborski zastupnik Pero Ćosić, koji je u Hrvatskom saboru obrazlagao Zakon o proglašenju 3. svibnja Danom sjećanja, istaknuo je da se pred svim nazočnima ne nalazi samo običan zakon, već i moralna, ljudska i povijesna obveza. U svom emotivnom govoru, podsjetio je na tragične trenutke 1992. godine, kada je zračni napad prekinuo nevine živote djece koja su se toga dana igrala u dvorištima svojih domova, podsjećajući na to da su životi tih nevinih žrtava utkani u temelje Hrvatske, a da se obveza sjećanja mora prenositi na nove generacije.
Na današnjoj svečanosti, počast svoj djeci odali su roditelji I obitelji poginulih, predstavnici državnog i županijskog vrha za svu djecu koja su stradala u Domovinskom ratu, a među njima i za šestoricu Brođana čiji su životi izbrisani u trenutku.
Valja istaknuti kako ovaj spomenik nije tu samo zbog prošlosti, već zbog budućnosti. Zbog budućnosti u kojoj ćemo, uz molitve i sjećanje uvijek pamtiti i odavati počast onima koji su pretrpjeli neizrecivu bol. U toj simbolici, stoji poziv – da životi tih najmlađih ne smiju biti zaboravljeni.











