Naslovnica NAJAVE Izložba “PROTULETJE” Željke Gradski sutra u utorak u Domu kulture

Izložba “PROTULETJE” Željke Gradski sutra u utorak u Domu kulture

198
0

Poštovani posjetitelji, iz Doma kulture Nova Gradiška s osobitim veseljem najavljuju izložbu naziva „PROTULETJE” akademske umjetnice Željke Gradski. Otvorenje će se održati u utorak, 10. ožujka u 18:00 sati u galerijskom prostoru Doma kulture Nova Gradiška. Izložba ostaje otvorena do 31. ožujka 2026.

Izložbu ostvarujemo uz potporu Ministarstva kulture i medija RH i Grada Nova Gradiška.

ŽELJKA GRADSKI

„PROTULETJE“

IZLOŽBA

UTORAK, 10. 3. u 18:00 sati

DOM KULTURE

U galeriji Doma kulture slikarica Željka Gradski predstavlja se izborom radova iz nekoliko ciklusa slika većeg i velikog formata, u kojima, prema vlastitim riječima, „otvara vrata nepoznatom“. Bliska tradiciji nadrealizma, ali i slikarstva snova i magičnog slikarstva koje je velikim dijelom „viša oktava“ simbolizma, Željka Gradski kombinira nekoliko stilskih izričaja, koji ponekad stilizacijom djeluju poput tzv. dječjeg crteža, koji također ima dugu tradiciju u europskom slikarstvu 20. i 21. stoljeća.

Unutar uvijek nepoznatog terena podsvijesti koje se odmotava iznutra, prepoznajemo postupke kojima slikarica poseže za sadržajem – njima dominira igra, intuicija, umnožavanje slojeva, stvaranje poveznica, kombiniranje tehnika i postupaka. Sliku započinje improvizacijom na podlozi, postupkom bez predumišljaja u kojemu uslojavanjem poteza, crteža, teksta, riječi, gotovo podsvjesnih ekspresija, tragova koji se lijepe na platno osluškuje logiku podsvijesti – poput automatskog rukopisa nadrealista. Motivi i kolorit preklapaju se bez da vidimo početak i kraj, ostavljajući dojam kompleksnog, fantazmagoričnog svijeta kroz mnoštvo dubinskih planova slike.

Motivi noćnih prizora, gdje „baba“ jaše na jelenu kroz noć i vatru, jednorozi, bića s onu stranu sna i iz podsvijesti, bliska su repertoaru bajki, lokalne mitološke tradicije, ali i širem spektru europske sjevernjačke mitologije. Umjetnica će sama reći kako je „najluđe stvari naslikala u gluho doba noći tj. jutra, u te sate prepune napetosti i drame“, kada sloj između našeg svijeta i drugih dimenzija biva najtanji, i kada svijetom lutaju bića iz drugih dimenzija koja čine okvir naših bajki, basni i mitološke tradicije.

To su za umjetnicu sati izmjene, transformacije iz tame u svjetlo, simboličkog i metaforičkog jahanja i probijanja kroz noć (referenca na „dark night of the soul“), kada nakon uzdizanja iz pepela „bacamo sjemenke da proklijaju u toploj vlazi i mraku, tišini noći“ (Željka Gradski). To su i u duhovnom svijetu stanja prije svitanja, pred zoru, kada je tama najgušća, i kada u prirodi kratko vlada trenutak potpune tišine. A onda dolaze praskozorja kada osjećamo kako ponovno držimo sve konce našeg života u rukama, uz prirodu i životinje kao t(r)ajne saveznike.

U tu se naraciju odlično uklapaju motivi iz opusa Ivane Brlić Mažuranić, čije bajke tek kao odrasli prepoznajemo kao „priče s ključem“. Transformacija i buđenje u prizorima slikâ poprima simboličko značenje, koje je za umjetnicu autentično jer je u njima prenesen njezin vlastiti životni put.

Jednim dijelom Željkina delikatna morfologija može asocirati na opus nadrealistica Biserke Baretić i Nives Kavurić Kurtović, samo bez teških, gotovo morbidnih slojeva koji su karakteristični za opus potonje umjetnice. Željka Gradski nije izgubila nadu u prirodu i život, nije ugasila svjetlo u sebi, a duboko osjećanje i razumijevanje prirodnih ciklusa daje joj snagu za nove stvaralačke početke.

Iva Körbler

BIOGRAFIJA:

Željka Gradski (Zagreb, 1975.); slikarica; 1994. nakon završene II. gimnazije upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Godine 2001. diplomirala je na Nastavničkom odsjeku u kiparskoj klasi prof. Mire Vuce. Iste godine postaje članica HDLU-a, a od 2003. ima status profesionalne samostalne umjetnice (članica je HZSU-a).

Od 1997. prisutna je na likovnoj sceni te kontinuirano izlaže na 30-ak samostalnih i 60-ak skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu. Boravila je na brojnim umjetničkim rezidencijama, stipendijama i simpozijima, a za svoj je rad primila i mnoge strukovne nagrade.

Radove ostvaruje u raznim medijima, oslanjajući se na intuiciju i teme koje proizlaze iz bliskog, intimnog okruženja. Unutar 28 godina bavljenja likovnošću osim umjetničko / izlagačkog, stekla je i mnoga druga iskustva: likovno-pedagoški rad s djecom, studentima i odraslima u suradnji s kulturnim centrima te povremeni rad kao nastavnica likovne kulture u osnovnim školama (od 2005. pa nadalje).

Osnovala je i vodila dva prodajna art-ateljea (galerija Štalla s A. Kosanovićem u Grožnjanu 2014.-2021. i galerija u Baški na Krku, 2018.-2025.)

Trenutno se bavi istraživanjima u slikarstvu, vođenjem tečaja crtanja i slikanja za odrasle u kulturnom centru KNAP i Centru za likovni odgoj grada Zagreba te ilustriranjem knjiga za djecu. U izdanju Galerije umjetnina Slavonskog Broda ilustrirala je dječju knjigu Ivane Brlić Mažuranić „Lutonjica Toporko i devet župančića“ (2025.).

Živi i radi u Zagrebu i Jurandvoru na Krku.