Naslovnica GRAD Predstavljen program 24. Novogradiškog glazbenog ljeta – Sadržajima i ponudom, najbogatijeg do...

Predstavljen program 24. Novogradiškog glazbenog ljeta – Sadržajima i ponudom, najbogatijeg do sada

1943
0
Podijeli objavu

Tekst: Ivanka Herceg / ngbuntovnici.hr

Organizatori, Grad i Turistička zajednica Nova Gradiška, uz sponzore, kako je i predstavljeno na Konferenciji za novinare 23. srpnja u prostoru TZ, nastoje iz godine u godinu oplemeniti i kulturnu ponudu. Slijedom toga ove godine 14. kolovoza (SRIJEDA), prvoga dana NG ljeta očekuje vas jazz poslastica, nastup Damira Kukuruzovića & Django groupe. Prema riječima Bernarda Kumića-Bernya, koji je sadržaje ovogodišnjeg 24. NG glazbenoga ljeta i predstavio, radi se o gitarističkom virtuozu svjetskog glasa.

Ukratko o Damiru Kukuruzoviću:

Gitarist, inače vlasnik Siscia jazz cluba, već dugi niz godina slovi kao jedan od najvjernijih sljedbenika Djanga Reinhardta u Hrvatskoj. Najpoznatiji promotor romskog jazza u Hrvatskoj, Kukuruzovićev quartet, nastupao je na svim važnijim festivalima u zemlji i inozemstvu promovirajući tradiciju romske glazbe i američkog jazza. Na svom cd-u Green Hill Gipsy Swing, svirali su s najznačajnijim predstavnikom tog stila u svijetu, Angelom Debarreom te violinistom Loulou Djinom. Godine 2009. imali su turneju s Ludovicom Beierom, jednim od najtraženijih jazz harmonikaša današnjice. Na svom je glazbenom putu ovaj kvartet surađivao i s drugim značajnim imenima iz svijeta jazza kao što je, Adrian B. Burns ( poznat po svojim nastupima s Billom Wymanom i Rhitam Kingsima), Boško Petrović, Zdenka Kovačiček, Jasna Bilušić, a ove su godine imali zajedničku tuneju s vrlo traženim manouche glazbenikom iz Strassburga, Yorgui Loefflerom.

Svoju suradnju s njima zabilježili su i na CD-u nazvanom ˝Manouche˝. Osim quarteta Kukuruzović se u rodnom Sisku 2005. godine odlučuje utemeljiti Siscia jazz club internacionalnog značaja, te međunarodni festival jazza i bluesa u Sisku ,Siscia open jazz & blues festival, koji su do sada posjetili mnogi svjetski jazz glazbenici. Osim jazz festivala u Sisku, koji pripada najvećim hrvatskim jazz festivalima, organizator je jazz festivala u Petrinji i Labinu, pod nazivom „Labin jazz republika”.

ČETVRTAK, 15.kolovoza – tradicionalno je rock večer. Nastupit će THE ROCKERI, TWIN ROCK, SILENTE I DARKO RUNDEK & EKIPA.

  • Ova večer urbane glazbe okupit će najveća imena u ovom žanru glazbe, zapravo ljude koji do sada nisu bili na NG glazbenom ljetu. Zaista je teško pronaći izvođače koji nisu nastupali na ovoj manifestaciji, ali vjerujem kako su ovogodišnji gosti rock večeri izvrsni i za straiju i za mlađu populaciju – istaknuo je Berny.

PETAK,16.kolovoza – tamburaška večer.

  • I ovdje smo gledali da sudionici budu najbolji u svom žanru tako da najprije nastupaju domaće snage TS RUBATO, pa BERDE BAND, potom BOSUTSKI BEĆARI u novom izdanju, odnosno s novim pjevačem i bit će im to svojevrsna premijera na NG glazbenom ljetu. Gošća večeri je regionalno poznata Maja Šuput, poznata po velikim spektaklima, koji donose odličnu atmosferu i zabavu – naglasio je Bernard Kumić.

SUBOTA,17. kolovoza – tradicionalno počinje festivalom „Djeca pjevaju hitove“

  • u organizaciji udruge „Hobotnica“, a ove gdodine nastupit će 14-ero djece i mladih. Ovo je festival koji je iznjedrio mnoge današnje popularne pjevače. Večer se nastavlja nastupom mladog popularnog benda „LJUBAVNICI“ iz Svete Nedelje, trenutno najpopularnija ekipa u zabavnom žanru, a bit će sjajna uvertira za koncert gosta večeri koji će ju na poseban način i obilježiti, Željka Joksimovića – rekao je Kumić.

NEDJELJA,18. kolovoza – folklorna večer, a ove godine u goste nam stiže KUD MARKOVAC iz Zagreba i održat će cjelovečernji koncert.

I ove godine najmlađi će se moći odlično zabaviti u KIDS FUN ZONI, 17. kolovoza od 10 sati.

  • Novogradiško glazbeno ljeto postalo je regionalna manifestacija, daleko izvan okvira naše županije. Prošle i pretprošle godine znam da smo imali nekoliko autobusa koji su stizali iz Zagreba, Sarajeva, Ljuubljane, a imali smo čak i goste iz Makedonije, pa vjerujemo kako će se te posjete baš zbog NG glazbenoga ljeta nastaviti i dalje-zaključio je predstavljanje sadržaja ovogodišnjeg 24. NG glazbenog ljeta Bernard Kumić – Berny.

Gradonačelnik Vinko Grgić zahvalio se svima koji u organizaciji i provedbi NG glazbenoga ljeta i svih sadržaja sudjeluju te naglasio slijedeće:

“ Upravo zahvaljujući trudu svih spomenutih, NG glazbeno ljeto postalo je dominantan događaj u Slavoniji i Baranji i to je za nas velika stvar s obzirom da smo mali grad, u Slavoniji i Baranji ima 23 grada, a svatko priča baš o ovoj našoj manifestaciji. Mi se trudimo, već četvrtu godinu za redom da svaka godina bude sve bolja i bolja i hvala Bogu uspijevamo. Međutim, imamo problem vezan za izvođače slijedeće godine, jer ih je već toliko nastupilo da je doista teško pronaći nekog novoga, a ostati na vrhunskoj razini. Naime na tome nam čestitaju i ljudi iz Turističkih zajednica koji k nama dolaze. Uz ovo što je Berny rekao, još je puno dodatnih sadržaja, koji manifestaciji daju posebnu draž. Dio ih je vezan za naše obrtnike i gospodarstvenike koji aktivno sudjeluju ne samo kroz ugostiteljstvo nego i sve ono što nude iz domaće proizvodnje. A tu je i priča kako ljudi organiziraju godišnje odmore kako bi mogli posjetiti NG glazbeno ljeto što nam je izuzetno drago.

Ako imate veliku manifestaciju, morate osigurati i značajna sredstva. Grad svake godine daje nešto više i od proračuna od nekoliko stotina tisuća kuna došli smo konkretno ove godine do 630.000 kn od kojih je 430.000 za izvođače, a ostalo za suport za sve što nam je potrebno. Naravno tu su i sponzori, vodeći hrvatski, pa i svjetski brendovi koji su se uključili u NG glazeno ljeto. Stvar je u tome što su nas prepoznali i to je najvažnije tako da uz neko malo povećanje na razini Grada veliki doprinos dobivamo investiranjem i ulaganjem od strane sponzora.

Ovih dana će u Zagrebu i okolici osvanuti i jumbo plakati NG glazbenoga ljeta i to je za nas također velika stvar.

Želimo našim ljudima i svim gostima osigurati da ugodno provedu ljeto uz različite sadržaje, a to nas čini kvalitetnijim i boljim gradom.

Naravno nije samo NG ljeto najvažnije u Novoj Gradiški nego i niz drzgih stvari, a jedna je i Ljetna pozornica 2019. na kojoj se događa 10 -15 koncerata. Ti koncerti, ali i svi drugi događaji su jako popraćeni i tome ponekad i svjedočim kada imam vremena. Ljetna je puna.

Također smo uveli redovite promenadne koncerte nedjeljom kod fontane u Gradskom parku, a uz glazbene poslastice Gradske glazbe tu su i one njihovih gostiju. Slijedeće godine ćemo osigurati značajnija sredstva jer mislim da su to velike i lijepe stvari za naše sugrađane.

Ovoga petka bit će otvorenje velikog displaya u našemu parku, a uz prezentaciju oglasa, moći će se gledati i utakmice i drugi sadržaji. Uspjeli smo zajedno sa sponzorima osigurati 20-ak europaleta koje ćemo „posijati“ po parku i ljudi će moći sjediti i uživati. Želimo ponuditi različita događanja tijekom ljeta kako bi naši sugrađani, ali i njihovi gosti mogli izaći na trgove i u Gradski park, družiti se. Želimo da im bude lijepo u njihovom gradu. Još jedanput hvala sponzorima, svima koji sudjeluju u organizaciji i provedbi NG glazbenoga ljeta, ali i svih događaja tijekom ljeta u našem Gradu – istaknuo je gradonačelnik Vinko Grgić.

Gospodarski aspekt NG glazbenoga ljeta naglasila je Ivana Trupina, zamjenica gradonačelnika.

  • Zapravo ljeto u Novoj Gradiški počinje već u svibnju i traje do rujna, a tijekom toga vremena održavaju se različiti koncerti i događaji kojima privlačimo turiste u naš grad. Iskazala bih zadovoljstvo ovogodišnjim 24. NG glazbenim ljetom i zbog popunjenosti kapaciteta smještajnih objekata u našem Gradu. Ono što bih još sa gospodarske strane istaknula je Sajam naših gospodarstvenika, poduzetnika, OPG-a, malih zadruga od učeničkih do gospodarskih zadruga odraslih, a koji imaju priliku predstaviti svoje proizvode, poslove i usluge kojima se bave. Izlagat će sva četiri dana od jutra do večernjih sati, vjerujemo i nešto prodati i dogovoriti nove poslove, a time pomažemo domaćim snagama što mi je izuzetno drago.

Tu je i Crafting fest na kojemu se okupljaju mali domaći pivari, a i ove godine će nas 10-ak njih počastiti u prostoru Gradskog parka u pravom eko okruženju.

Od ove manifestacije brojni dionici imaju koristi i drago mi je da je Grad dio ove priče, a na nama je i da ju i dalje potičemo, razvijamo i da budemo što bolji i kvalitetniji – naglasila je Ivana Trupina.

Borislav Vidošić, zamjenik gradonačelnika također je bio sudionik Konferencije na kojoj su predstavljeni sadržaji 24. NG glazbenog ljeta. Zahvalio je na odazivu velikom broju novinara koji će, kako je rekao, kao i uvijek pomoći u prezentaciji sadržaja, ali i promociji Nove Gradiške. Predstavio je novinu ovogodišnjeg NG glazbenog ljeta.

  • Želimo što više oživjeti ovaj naš park za kojega želimo da „diše punim plućima“ za vrijeme NG glazbenog ljeta. Slijedom toga veliki broj izlagača smjestit ćemo upravo u taj prostor, a time će i središnja Ulica slavonskih graničara biti potpuno namijenjena posjetiteljima, gostima, šetačima,… Ugostitelji su dobili strogo određene prostore u kojima će moći obavljati svoju djelatnost. I priprema gastro ponude bit će ove godine smještena na parkiralište kod Pošte tako da će cjelokupan prostor oko pozornice gdje se najviše programskih sadržaja odvija biti slobodan samo za posjetitelje. Crafteri će biti kod fontane u Gradskom parku, ali ispred njih neće se nalaziti ni jedan šator tako da će i oni i njihovi gosti imati pogled na središnji trg i nastupe izvođača. To jesu neke nove lokacije, ali vjerujem da će zaživjeti i da ćemo svi biti zadovoljni. I naša VIP zona bit će u novouređenom prostoru naše svečane vijećnice i novog prostora Turističke zajednice tako da će cjelokupno središte grada zapravo živjeti zajedno tijekom tih dana.

Također smo u dogovoru s HAK-om osigurali besplatno parkiralište na njihovom poligonu kako bismo rasteretili grad. Htio bih se zahvaliti svim ljudima koji rade na organizaciji i provedbi ove manifestacije, također i Dinki Matijević, direktorici TZ koja je aktivno uključena u cijelu ovu lijepu priču, djelatnicima društvenih djelatnosti grada. Mi se trudimo da iz godine u godinu NG glazbeno ljeto bude sve više kulturna manifestacija. Ne možemo parirati Špancir festu u Varaždinu, ali želimo napraviti manifestaciju kulture da svi naši građani i njihovi gosti budu što zadovoljniji, a ponuda što kvalitetnija i bolja- rekao je Borislav Vidšić.

U zaključku Konferencije za novinare na kojoj su predstavljeni sadržaji 24. NG glazbenog ljeta Bernard Kumić istaknuo je i visoku razinu kvalitete glazbene produkcije i kompletog audio-vizualnog prikaza. Tako se, prema njegovim riječima, ove godine priprema još kvalitetniji razglas, produžena pozornica, tri led ekrana i slično.

Voditelj je glazbenih večeri i ove godine Mirko Fodor koji će i svoju emisiju na radiju, kako je rečeno, posvetiti NG glazbenom ljetu, a ulaz je za sve posjetitelje besplatan.

Svakako ovom prigodom treba zahvaliti i ljudima koji su manifestaciju stvorili, a to su: Željko Brčić-Duša, Zlatko Štefanac (pokojni), Zdravko Podgornjak, Antun Špoljarić-Špoljo, te Zdravko Sokić. Inicijator cijele priče, koja je već sada povijesna je naš legendarni čika Josip Pintarić Puco, a vrijednost zamišljenoga odmah je prepoznala i podržala tadašnja direktorica Turističkog ureda TZ grada Nova Gradiška Ljiljana Siročić.